UVK1H3R3MDD is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Nichicon
In Stock: 873
Datasheet
Direct
CORNELL DUBILIER KNOWLES
In Stock: 19.906
Datasheet
Upgrade
Rubycon
In Stock: 3.354
Upgrade
CORNELL DUBILIER KNOWLES
Rubycon
Panasonic Industry
Chemi-Con
KEMET
KEMET
Similar
Panasonic Industry
Similar
3.3 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
UVK1H3R3MDD
DigiKey Part Number
UVK1H3R3MDD-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UVK1H3R3MDD
Description
CAP ALUM 3.3UF 20% 50V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
UVK1H3R3MDD Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
35 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
70 mA @ 10 kHz
Part Status
Obsolete
Lead Spacing
0.079" (2.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Voltage - Rated
50 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C