EKYA101ELL3R3ME11D
DigiKey Part Number
565-EKYA101ELL3R3ME11D-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKYA101ELL3R3ME11D
Description
CAP ALUM 3.3UF 20% 100V RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
3.3 µF 100 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
16 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
40 mA @ 100 kHz
Part Status
Obsolete
Impedance
2.7 Ohms
Capacitance
Lead Spacing
0.079" (2.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Voltage - Rated
100 V
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C