URY2D470MHD is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Nichicon
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Nichicon
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 748
In Stock: 862
In Stock: 831
Chemi-Con
In Stock: 43
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 67
47 µF 200 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
URY2D470MHD
DigiKey Part Number
URY2D470MHD-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
URY2D470MHD
Description
CAP ALUM 47UF 20% 200V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
URY2D470MHD Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
230 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
368 mA @ 10 kHz
Part Status
Obsolete
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.709" Dia (18.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.551" (14.00mm)
Voltage - Rated
200 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C