UPW1H330MED1TD is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Upgrade
Nichicon
In Stock: 617
Datasheet
Parametric Equivalent
Nichicon
In Stock: 1.304
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 2.688
CORNELL DUBILIER KNOWLES
Würth Elektronik
Würth Elektronik
Surge
Surge
33 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
UPW1H330MED1TD
DigiKey Part Number
493-11592-1-ND - Cut Tape (CT)
493-11592-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UPW1H330MED1TD
Description
CAP ALUM 33UF 20% 50V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
UPW1H330MED1TD Models
Category
Polarization
Polar
Ripple Current @ Low Frequency
90 mA @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
300 mA @ 100 kHz
Part Status
Obsolete
Impedance
430 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Voltage - Rated
50 V
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C