UPM2A221MHD6TN
DigiKey Part Number
493-12322-1-ND - Cut Tape (CT)
493-12322-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UPM2A221MHD6TN
Description
CAP ALUM 220UF 20% 100V RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
220 µF 100 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
UPM2A221MHD6TN Models
Category
Polarization
Polar
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ Low Frequency
1.05 A @ 120 Hz
Part Status
Not For New Designs
Impedance
93 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Voltage - Rated
100 V
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C