UPM1V152MHD6 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
Nichicon
In Stock: 65
Datasheet
Similar
Nichicon
In Stock: 380
Datasheet
Similar
In Stock: 498
In Stock: 226
In Stock: 1.524
In Stock: 1.297
Panasonic Industry
In Stock: 53
Panasonic Industry
In Stock: 272
Chemi-Con
In Stock: 536
Chemi-Con
In Stock: 390
Parametric Equivalent
In Stock: 56
Parametric Equivalent
In Stock: 219
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
1500 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
UPM1V152MHD6
DigiKey Part Number
493-15781-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UPM1V152MHD6
Description
CAP ALUM 1500UF 20% 35V RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
UPM1V152MHD6 Models
Category
Ratings
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
1.84 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
2.05 A @ 10 kHz
Part Status
Not For New Designs
Impedance
28 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.709" Dia (18.00mm)
Voltage - Rated
35 V
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C