UKL0J682MHD is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Nichicon
In Stock: 313
Datasheet
Upgrade
Nichicon
In Stock: 171
Datasheet
Upgrade
In Stock: 26
Similar
In Stock: 280
Similar
In Stock: 0
In Stock: 799
In Stock: 305
Panasonic Industry
In Stock: 625
Panasonic Industry
In Stock: 100
In Stock: 877
Chemi-Con
In Stock: 78
Chemi-Con
In Stock: 0
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
6800 µF 6.3 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
UKL0J682MHD
DigiKey Part Number
493-10529-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UKL0J682MHD
Description
CAP ALUM 6800UF 20% 6.3V RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
UKL0J682MHD Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
1.76 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
2.024 A @ 10 kHz
Part Status
Not For New Designs
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.709" Dia (18.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.457" (37.00mm)
Voltage - Rated
6.3 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C