UHV1A562MHD is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Nichicon
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Nichicon
In Stock: 584
Datasheet
In Stock: 382
Parametric Equivalent
In Stock: 0
Panasonic Industry
Panasonic Industry
In Stock: 250
Chemi-Con
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 473
Rubycon
In Stock: 352
In Stock: 482
In Stock: 79
5600 µF 10 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor® Episode Nine: You Callin' Me?
UHV1A562MHD
DigiKey Part Number
UHV1A562MHD-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UHV1A562MHD
Description
CAP ALUM 5600UF 20% 10V RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
UHV1A562MHD Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
3.3788 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
3.975 A @ 100 kHz
Part Status
Not For New Designs
Impedance
11 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Voltage - Rated
10 V
Height - Seated (Max)
1.476" (37.50mm)
Lifetime @ Temp.
6000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C