UHV1A472MHD is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Nichicon
In Stock: 250
Datasheet
Parametric Equivalent
Nichicon
In Stock: 427
Datasheet
Similar
Panasonic Industry
In Stock: 0
Panasonic Industry
In Stock: 304
In Stock: 405
Chemi-Con
In Stock: 325
Chemi-Con
In Stock: 794
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 390
Rubycon
In Stock: 0
Würth Elektronik
In Stock: 380
4700 µF 10 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor® Episode Nine: You Callin' Me?
UHV1A472MHD
DigiKey Part Number
UHV1A472MHD-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UHV1A472MHD
Description
CAP ALUM 4700UF 20% 10V RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
UHV1A472MHD Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
3.2258 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
3.795 A @ 100 kHz
Part Status
Not For New Designs
Impedance
12 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Voltage - Rated
10 V
Height - Seated (Max)
1.319" (33.50mm)
Lifetime @ Temp.
6000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C