EKY-100ELL472MK35S
DigiKey Part Number
565-EKY-100ELL472MK35S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKY-100ELL472MK35S
Description
CAP ALUM 4700UF 20% 10V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4700 µF 10 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EKY-100ELL472MK35S Models
Category
Applications
Mfr
Ripple Current @ Low Frequency
2.448 A @ 120 Hz
Series
Ripple Current @ High Frequency
2.88 A @ 100 kHz
Packaging
Bulk
Impedance
20 mOhms
Part Status
Active
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.437" (36.50mm)
Voltage - Rated
10 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
8000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C