UHD0J562MHD6 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Nichicon
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Nichicon
In Stock: 500
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 0
In Stock: 495
In Stock: 7
Similar
Panasonic Industry
Panasonic Industry
In Stock: 689
Chemi-Con
Rubycon
In Stock: 600
In Stock: 587
In Stock: 928
5600 µF 6.3 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor® Episode Nine: You Callin' Me?
UHD0J562MHD6
DigiKey Part Number
UHD0J562MHD6-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UHD0J562MHD6
Description
CAP ALUM 5600UF 20% 6.3V RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
UHD0J562MHD6 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
2.512 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
3.14 A @ 100 kHz
Part Status
Not For New Designs
Impedance
18 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Voltage - Rated
6.3 V
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C