UHE0J562MHD6 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
Nichicon
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Nichicon
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Upgrade
Chemi-Con
Panasonic Industry
Panasonic Industry
In Stock: 587
In Stock: 689
Chemi-Con
5600 µF 6.3 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
UHE0J562MHD6
DigiKey Part Number
493-1480-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UHE0J562MHD6
Description
CAP ALUM 5600UF 20% 6.3V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
UHE0J562MHD6 Models
Ripple Current @ Low Frequency
2.024 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
2.53 A @ 100 kHz
Impedance
27 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Voltage - Rated
6.3 V
Height - Seated (Max)
0.787" (20.00mm)
Lifetime @ Temp.
8000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C