UFG1J220MPM1TD is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Upgrade
Nichicon
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Nichicon
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 398
Parametric Equivalent
Parametric Equivalent
In Stock: 49
In Stock: 414
Panasonic Industry
Panasonic Industry
In Stock: 884
CORNELL DUBILIER KNOWLES
22 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
UFG1J220MPM1TD
DigiKey Part Number
493-10865-1-ND - Cut Tape (CT)
493-10865-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UFG1J220MPM1TD
Description
CAP ALUM 22UF 20% 63V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
UFG1J220MPM1TD Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
85 mA @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
170 mA @ 10 kHz
Part Status
Obsolete
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.512" (13.00mm)
Voltage - Rated
63 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 85°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C