LQS2W820MELZ25 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Nichicon
In Stock: 157
Datasheet
Parametric Equivalent
Nichicon
In Stock: 370
Datasheet
In Stock: 247
Direct
Chemi-Con
In Stock: 209
Direct
Chemi-Con
In Stock: 400
Upgrade
In Stock: 107
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 0
Rubycon
In Stock: 0
Rubycon
In Stock: 132
In Stock: 121
In Stock: 566
TDK
TDK
82 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
LQS2W820MELZ25
DigiKey Part Number
493-7794-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LQS2W820MELZ25
Description
CAP ALUM 82UF 20% 450V SNAP TH
Detailed Description
EDA/CAD Models
LQS2W820MELZ25 Models
Ripple Current @ Low Frequency
640 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
915.2 mA @ 50 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.866" Dia (22.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C