LGG2W391MELC35 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Nichicon
In Stock: 186
Datasheet
Similar
Nichicon
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 140
In Stock: 0
In Stock: 76
Direct
Rubycon
Direct
Rubycon
TDK
TDK
Chemi-Con
In Stock: 397
Chemi-Con
In Stock: 400
390 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
LGG2W391MELC35
DigiKey Part Number
493-8233-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LGG2W391MELC35
Description
CAP ALUM 390UF 20% 450V SNAP TH
Detailed Description
EDA/CAD Models
LGG2W391MELC35 Models
Ripple Current @ Low Frequency
1.38 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.9734 A @ 50 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.457" (37.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C