LGG2E152MELB50 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Nichicon
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Nichicon
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 325
In Stock: 373
Cornell Dubilier Knowles
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 511
Parametric Equivalent
TDK
1500 µF 250 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
LGG2E152MELB50
DigiKey Part Number
493-8173-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LGG2E152MELB50
Description
CAP ALUM 1500UF 20% 250V SNAP TH
Detailed Description
EDA/CAD Models
LGG2E152MELB50 Models
Ripple Current @ Low Frequency
2.3 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
3.45 A @ 50 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
2.047" (52.00mm)
Voltage - Rated
250 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C