381LR152M250A052
DigiKey Part Number
338-3770-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
381LR152M250A052
Description
CAP ALUM 1500UF 20% 250V SNAP TH
Detailed Description
1500 µF 250 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 99mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
381LR152M250A052 Models
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
3.56 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
5.06 A @ 20 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Voltage - Rated
250 V
Height - Seated (Max)
2.047" (52.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
99mOhm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C