B43640E2158M007 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Nichicon
In Stock: 0
Datasheet
1500 µF 250 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 60mOhm @ 100Hz 2000 Hrs @ 105°C
B43640E2158M007
DigiKey Part Number
B43640E2158M007-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B43640E2158M007
Description
CAP ALUM 1500UF 20% 250V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
3.12 A @ 100 Hz
Impedance
85 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Voltage - Rated
250 V
Height - Seated (Max)
2.047" (52.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
60mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C