LAQ2P271MELZ35 is available for purchase but is not normally stocked.
Nichicon
In Stock: 270
Nichicon
In Stock: 120
In Stock: 0
Direct
Rubycon
In Stock: 0
Direct
Rubycon
In Stock: 169
Chemi-Con
In Stock: 283
Parametric Equivalent
KEMET
270 µF 220 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
LAQ2P271MELZ35
DigiKey Part Number
493-7587-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LAQ2P271MELZ35
Description
CAP ALUM 270UF 20% 220V SNAP TH
Detailed Description
EDA/CAD Models
LAQ2P271MELZ35 Models
Ripple Current @ Low Frequency
1 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.2 A @ 10 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.866" Dia (22.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.457" (37.00mm)
Voltage - Rated
220 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C