EKMS3B1VSN271MP35S is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Chemi-Con
In Stock: 283
Datasheet
270 µF 315 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C
EKMS3B1VSN271MP35S
DigiKey Part Number
EKMS3B1VSN271MP35S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKMS3B1VSN271MP35S
Description
CAP ALUM 270UF 20% 315V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
EKMS3B1VSN271MP35S Models
Category
Ripple Current @ Low Frequency
1.24 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.7732 A @ 50 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.866" Dia (22.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.476" (37.50mm)
Voltage - Rated
315 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C