GRM31MR61A106KE19K is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Murata Electronics
In Stock: 3.265
Datasheet
Direct
Murata Electronics
In Stock: 1.618
Datasheet
Upgrade
Upgrade
Taiyo Yuden
Taiyo Yuden
TDK
Samsung Electro-Mechanics
Similar
KYOCERA AVX
Similar
KEMET
Samsung Electro-Mechanics
10 µF ±10% 10V Ceramic Capacitor X5R 1206 (3216 Metric)
GRM31MR61A106KE19K
DigiKey Part Number
GRM31MR61A106KE19K-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GRM31MR61A106KE19K
Description
CAP CER 10UF 10V X5R 1206
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
GRM31MR61A106KE19K Models
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Part Status
Not For New Designs
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.049" (1.25mm)