GRM155R60J224KE01J
DigiKey Part Number
490-16761-2-ND - Tape & Reel (TR)
490-16761-1-ND - Cut Tape (CT)
490-16761-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GRM155R60J224KE01J
Description
CAP CER 0.22UF 6.3V X5R 0402
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.22 µF ±10% 6.3V Ceramic Capacitor X5R 0402 (1005 Metric)
EDA/CAD Models
GRM155R60J224KE01J Models
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Part Status
Active
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)