JANTXV1N5521B-1/TR is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Microchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Microchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 138
Zener Diode 4.3 V 500 mW ±5% Through Hole DO-204AH (DO-35)
JANTXV1N5521B-1/TR
DigiKey Part Number
150-JANTXV1N5521B-1/TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
JANTXV1N5521B-1/TR
Description
DIODE ZENER 4.3V 500MW DO204AH
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
3 µA @ 1.5 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.1 V @ 200 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C
Part Status
Active
Grade
Military
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Qualification
MIL-PRF-19500/437
Tolerance
±5%
Mounting Type
Through Hole
Power - Max
500 mW
Package / Case
Impedance (Max) (Zzt)
18 Ohms