V68ZC20PX10 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Littelfuse Inc.
In Stock: 1.632
Datasheet
Parametric Equivalent
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
Datasheet
68 V 2 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 20mm
V18ZC05PX2855
Building Automation – Protect/Sense/Control
V68ZC20PX10
DigiKey Part Number
V68ZC20PX10-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V68ZC20PX10
Description
VARISTOR 68V 2KA DISC 20MM
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
74.8 V
Manufacturer
Current - Surge
2 kA
Series
Energy
33J
Packaging
Bulk
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
9000 pF @ 1 MHz
Maximum AC Volts
40 V
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
56 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
61.2 V
Package / Case
Disc 20mm
Varistor Voltage (Typ)
68 V