V320LC40BPX10 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Littelfuse Inc.
In Stock: 18.381
Datasheet
Parametric Equivalent
Littelfuse Inc.
In Stock: 1.200
Datasheet
Building Automation – Protect/Sense/Control
V320LC40BPX10
DigiKey Part Number
V320LC40BPX10-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V320LC40BPX10
Description
VARISTOR 501V 6.5KA DISC 20MM
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
501 V 6.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 20mm
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Varistor Voltage (Max)
540 V
Manufacturer
Current - Surge
6.5 kA
Series
Energy
150J
Packaging
Bulk
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
750 pF @ 1 MHz
Maximum AC Volts
320 V
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
420 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
462 V
Package / Case
Disc 20mm
Varistor Voltage (Typ)
501 V