V250LA40APX1347 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Littelfuse Inc.
In Stock: 1
Datasheet
Parametric Equivalent
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 1.320
Building Automation – Protect/Sense/Control
V250LA40APX1347
DigiKey Part Number
V250LA40APX1347-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V250LA40APX1347
Description
VARISTOR 390V 6.5KA DISC 20MM
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
390 V 6.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 20mm
Category
Varistor Voltage (Max)
429 V
Manufacturer
Current - Surge
6.5 kA
Series
Energy
130J
Packaging
Bulk
Capacitance @ Frequency
1000 pF @ 1 MHz
Maximum AC Volts
250 V
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
330 V
Varistor Voltage (Min)
351 V
Package / Case
Disc 20mm
Varistor Voltage (Typ)
390 V