V250LA40APX2855
DigiKey Part Number
V250LA40APX2855-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V250LA40APX2855
Description
VARISTOR 390V 6.5KA DISC 20MM
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
390 V 6.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 20mm
Category
Varistor Voltage (Max)
429 V
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Current - Surge
6.5 kA
Series
Energy
130J
Packaging
Bulk
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
1000 pF @ 1 MHz
Maximum AC Volts
250 V
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
330 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
351 V
Package / Case
Disc 20mm
Varistor Voltage (Typ)
390 V