V14E275PL1B is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Littelfuse Inc.
In Stock: 4.520
Datasheet
Parametric Equivalent
Littelfuse Inc.
In Stock: 3.050
Datasheet
In Stock: 71
In Stock: 173
Building Automation – Protect/Sense/Control
V14E275PL1B
DigiKey Part Number
V14E275PL1B-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V14E275PL1B
Description
VARISTOR 430V 6KA DISC 14MM
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
430 V 6 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 14mm
Category
Varistor Voltage (Max)
473 V
Manufacturer
Current - Surge
6 kA
Series
Energy
110J
Packaging
Bulk
Capacitance @ Frequency
450 pF @ 1 MHz
Maximum AC Volts
275 V
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
350 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
387 V
Package / Case
Disc 14mm
Varistor Voltage (Typ)
430 V