TMOV14RP385EL3T7 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Littelfuse Inc.
In Stock: 1.210
Datasheet
Parametric Equivalent
Littelfuse Inc.
In Stock: 1.095
Datasheet
620 V 6 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 14mm
Building Automation – Protect/Sense/Control
TMOV14RP385EL3T7
DigiKey Part Number
TMOV14RP385EL3T7-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TMOV14RP385EL3T7
Description
VARISTOR 620V 6KA DISC 14MM
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
682 V
Energy
150J
Packaging
Tape & Reel (TR)
Capacitance @ Frequency
360 pF @ 1 MHz
Maximum AC Volts
385 V
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
505 V
Varistor Voltage (Min)
558 V
Varistor Voltage (Typ)
620 V
Package / Case
Disc 14mm