SMBJ16A-HRA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Taiwan Semiconductor Corporation
In Stock: 3.144
Datasheet
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Similar
YAGEO
YAGEO
26V Clamp 23.1A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMBJ)
SMBJ16A-HRA
DigiKey Part Number
SMBJ16A-HRA-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMBJ16A-HRA
Description
TVS DIODE 16VWM 26VC DO214AA
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
26V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
23.1A
Series
Power - Peak Pulse
600W
Packaging
Tape & Reel (TR)
Power Line Protection
No
Part Status
Active
Applications
General Purpose
Type
Zener
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
16V
Package / Case
DO-214AA, SMB
Voltage - Breakdown (Min)
17.8V