TAP106K016FCS is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 1.509
Datasheet
Upgrade
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
In Stock: 340
Similar
Similar
10 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 16 V Radial 3.2Ohm
TAP106K016FCS
DigiKey Part Number
TAP106K016FCS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TAP106K016FCS
Description
CAP TANT 10UF 10% 16V RADIAL
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 85°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated
16 V
Manufacturer Size Code
D
ESR (Equivalent Series Resistance)
3.2Ohm