SR305E105MAA is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Direct
Datasheet
Direct
Datasheet
Upgrade
In Stock: 812
Similar
Similar
KEMET
KEMET
1 µF ±20% 50V Ceramic Capacitor Z5U Radial
SR305E105MAA
DigiKey Part Number
478-SR305E105MAA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SR305E105MAA
Description
CAP CER 1UF 50V Z5U RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
10°C ~ 85°C
Packaging
Bulk
Part Status
Discontinued at DigiKey
Size / Dimension
0.300" L x 0.125" W (7.62mm x 3.18mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.300" (7.62mm)
Tolerance
±20%
Lead Spacing
0.200" (5.08mm)