SR221A470JAR is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Similar
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Similar
KEMET
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Murata Electronics
In Stock: 796
Murata Electronics
In Stock: 511
47 pF ±5% 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial
SR221A470JAR
DigiKey Part Number
SR221A470JAR-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SR221A470JAR
Description
CAP CER 47PF 100V NP0 RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Bulk
Part Status
Active
Size / Dimension
0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.300" (7.62mm)
Tolerance
±5%
Lead Spacing
0.250" (6.35mm)