SR155E104MARAP2 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Similar
In Stock: 182
KEMET
KEMET
In Stock: 542
0.1 µF ±20% 50V Ceramic Capacitor Z5U Radial
SR155E104MARAP2
DigiKey Part Number
SR155E104MARAP2-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SR155E104MARAP2
Description
CAP CER 0.1UF 50V Z5U RADIAL
Detailed Description
Operating Temperature
10°C ~ 85°C
Packaging
Tape & Box (TB)
Size / Dimension
0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.150" (3.81mm)
Tolerance
±20%
Lead Spacing
0.100" (2.54mm)