SR075C102KAATR1 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 3.333
Datasheet
Upgrade
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Similar
Similar
In Stock: 629
Direct
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
1000 pF ±10% 50V Ceramic Capacitor X7R Radial
SR075C102KAATR1
DigiKey Part Number
SR075C102KAATR1-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SR075C102KAATR1
Description
CAP CER 1000PF 50V X7R RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
SR075C102KAATR1 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Applications
Series
Mounting Type
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
Radial
Part Status
Active
Size / Dimension
0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.100" (2.54mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.100" (2.54mm)