SR125C102KAATR1 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Similar
KYOCERA AVX
In Stock: 3.333
Datasheet
In Stock: 629
Direct
TDK
In Stock: 431
Direct
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Murata Electronics
Murata Electronics
In Stock: 764
Upgrade
KEMET
Upgrade
KEMET
1000 pF ±10% 50V Ceramic Capacitor X7R Radial
SR125C102KAATR1
DigiKey Part Number
SR125C102KAATR1-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SR125C102KAATR1
Description
CAP CER 1000PF 50V X7R RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Applications
Series
Mounting Type
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
Radial
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.230" (5.84mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.200" (5.08mm)