SR071C102KARAP2 is available for purchase but is not normally stocked.
Upgrade
1000 pF ±10% 100V Ceramic Capacitor X7R Radial
SR071C102KARAP2
DigiKey Part Number
SR071C102KARAP2-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SR071C102KARAP2
Description
CAP CER 1000PF 100V X7R RADIAL
Detailed Description
EDA/CAD Models
SR071C102KARAP2 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Box (TB)
Size / Dimension
0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.100" (2.54mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.100" (2.54mm)