SA105C102KAR is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Upgrade
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Direct
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
KEMET
Similar
KEMET
Similar
Parametric Equivalent
In Stock: 255
1000 pF ±10% 50V Ceramic Capacitor X7R Axial
SA105C102KAR
DigiKey Part Number
478-10987-2-ND - Tape & Reel (TR)
478-10987-1-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SA105C102KAR
Description
CAP CER 1000PF 50V X7R AXIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
SA105C102KAR Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Mounting Type
Part Status
Obsolete
Package / Case
Axial
Capacitance
Size / Dimension
0.100" Dia x 0.170" L (2.54mm x 4.32mm)
Tolerance
±10%