22255C474KAT4A is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
KYOCERA AVX
In Stock: 7.369
Datasheet
Similar
Parametric Equivalent
Direct
Knowles Syfer
Direct
KEMET
Knowles Syfer
0.47 µF ±10% 50V Ceramic Capacitor X7R 2225 (5763 Metric)
22255C474KAT4A
DigiKey Part Number
478-KGM56DR71H474KSTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
22255C474KAT4A
Description
CAP CER 0.47UF 50V X7R 2225
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Package / Case
2225 (5763 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.224" L x 0.248" W (5.70mm x 6.30mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.087" (2.21mm)