08055A220JAJ2A is Discontinued and no longer carried by DigiKey.
KYOCERA AVX
In Stock: 670
Datasheet
Upgrade
In Stock: 613
In Stock: 1.570
Similar
Parametric Equivalent
Parametric Equivalent
22 pF ±5% 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric)
08055A220JAJ2A
DigiKey Part Number
08055A220JAJ2A-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
08055A220JAJ2A
Description
CAP CER 22PF 50V NP0 0805
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
08055A220JAJ2A Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Discontinued at DigiKey
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.037" (0.94mm)