02016D333KAT2A is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Murata Electronics
In Stock: 557.544
Datasheet
Direct
Murata Electronics
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Upgrade
Similar
Parametric Equivalent
Walsin Technology Corporation
Parametric Equivalent
YAGEO
YAGEO
Samsung Electro-Mechanics
In Stock: 39
Taiyo Yuden
Vishay Vitramon
0.033 µF ±10% 6.3V Ceramic Capacitor X5R 0201 (0603 Metric)
02016D333KAT2A
DigiKey Part Number
02016D333KAT2A-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
02016D333KAT2A
Description
CAP CER 0.033UF 6.3V X5R 0201
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
02016D333KAT2A Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
Part Status
Active
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.013" (0.33mm)