T495D686M016ATE150 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
KEMET
In Stock: 263
Datasheet
Upgrade
KEMET
In Stock: 1.788
Datasheet
In Stock: 6.406
Similar
In Stock: 801
Similar
Direct
Vishay Sprague
Direct
Vishay Sprague
KYOCERA AVX
In Stock: 680
In Stock: 527
In Stock: 490
68 µF Molded Tantalum Capacitors 16 V 2917 (7343 Metric) 150mOhm
T495D686M016ATE150
DigiKey Part Number
T495D686M016ATE150-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T495D686M016ATE150
Description
CAP TANT 68UF 20% 16V 2917
Detailed Description
EDA/CAD Models
T495D686M016ATE150 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.122" (3.10mm)
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
16 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
150mOhm