TPSD686M016R0150
DigiKey Part Number
478-TPSD686M016R0150TR-ND - Tape & Reel (TR)
478-TPSD686M016R0150CT-ND - Cut Tape (CT)
478-TPSD686M016R0150DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TPSD686M016R0150
Description
CAP TANT 68UF 20% 16V 2917
Detailed Description
68 µF Molded Tantalum Capacitors 16 V 2917 (7343 Metric) 150mOhm
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TPSD686M016R0150 Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
150mOhm
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.122" (3.10mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
D
Voltage - Rated
16 V