ECA-1EHG471B
DigiKey Part Number
P19521CT-ND - Cut Tape (CT)
P19521TB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECA-1EHG471B
Description
CAP ALUM 470UF 20% 25V RADIAL TH
Detailed Description
470 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
ECA-1EHG471B Models
Ripple Current @ Low Frequency
380 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
570 mA @ 100 kHz
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.531" (13.50mm)
Voltage - Rated
25 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C