ESH337M6R3AE3EA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Rubycon
Rubycon
In Stock: 983
Würth Elektronik
Würth Elektronik
Chinsan (Elite)
330 µF 6.3 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
ESH337M6R3AE3EA
DigiKey Part Number
399-ESH337M6R3AE3EATB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESH337M6R3AE3EA
Detailed Description
EDA/CAD Models
ESH337M6R3AE3EA Models
Ripple Current @ Low Frequency
200 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
300 mA @ 10 kHz
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Voltage - Rated
6.3 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C