ESE108M025AH4EA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Nichicon
In Stock: 0
Datasheet
Nichicon
In Stock: 29
1 mF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C
ESE108M025AH4EA
DigiKey Part Number
399-ESE108M025AH4EATB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESE108M025AH4EA
Description
CAP ALUM RAD 105C
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
ESE108M025AH4EA Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
680 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
782 mA @ 10 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Voltage - Rated
25 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C