ESC477M035AH4EA
DigiKey Part Number
399-18265-1-ND - Cut Tape (CT)
399-18265-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESC477M035AH4EA
Description
CAP ALUM 470UF 20% 35V RADIAL TH
Detailed Description
470 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 39mOhm @ 100kHz 3000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
ESC477M035AH4EA Models
Ripple Current @ Low Frequency
1.17 A @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
1.3 A @ 100 kHz
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Voltage - Rated
35 V
Mounting Type
ESR (Equivalent Series Resistance)
39mOhm @ 100kHz
Package / Case
Radial, Can
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Base Product Number
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C