ELG687M450AT8AA is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 1
Datasheet
Rubycon
In Stock: 127
Würth Elektronik
In Stock: 74
TDK
In Stock: 2
TDK
In Stock: 0
In Stock: 16
Chemi-Con
Surge
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
680 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 110mOhm @ 20kHz 2000 Hrs @ 105°C
ELG687M450AT8AA
DigiKey Part Number
399-6528-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ELG687M450AT8AA
Description
CAP ALUM 680UF 20% 450V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
ELG687M450AT8AA Models
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Part Status
Active
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
2.441" (62.00mm)
Tolerance
±20%
Mounting Type
Voltage - Rated
450 V
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
ESR (Equivalent Series Resistance)
110mOhm @ 20kHz
Base Product Number
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C