EEV157M025S9MAA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Cornell Dubilier Knowles
Panasonic Industry
Upgrade
Rubycon
In Stock: 619
Upgrade
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 948
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 476
In Stock: 184
Panasonic Industry
150 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C
EEV157M025S9MAA
DigiKey Part Number
EEV157M025S9MAA-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEV157M025S9MAA
Description
CAP ALUM 150UF 20% 25V SMD
Detailed Description
EDA/CAD Models
EEV157M025S9MAA Models
Category
Ratings
Ripple Current @ Low Frequency
420 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
600 mA @ 100 kHz
Impedance
160 mOhms
Capacitance
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)
Voltage - Rated
25 V
Surface Mount Land Size
0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C