EDK108M6R3S9MAA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Rubycon
In Stock: 1.897
Datasheet
Rubycon
In Stock: 21
Cornell Dubilier Knowles
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 500
In Stock: 500
Panasonic Industry
Panasonic Industry
In Stock: 611
Chemi-Con
In Stock: 563
Chemi-Con
In Stock: 941
Parametric Equivalent
Parametric Equivalent
1000 µF 6.3 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 85°C
EDK108M6R3S9MAA
DigiKey Part Number
EDK108M6R3S9MAA-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EDK108M6R3S9MAA
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 6.3V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
EDK108M6R3S9MAA Models
Category
Ratings
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
500 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Ripple Current @ High Frequency
625 mA @ 10 kHz
Part Status
Active
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Voltage - Rated
6.3 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Package / Case
Radial, Can - SMD
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C